a
 
aa


a
 
aa

 


GÖZLÜK ALMADAN ÖNCE BİRAZ BİLGİ

Eğer aceleye getirmeden, iyi bir göz ve görme muayenesi yaptırmış ve  doktorunuzdan eksiksiz bir gözlük reçetesi almışsanız  yani reçete üzerinde gözlüğün uzak, yakın veya her ikisinin de olduğunu belirten, sağ ve  sol gözün siferik (sph) konkav (- eksi işretiyle) veya konveks (+ işaretiyle) değerlerinin ve varsa yine aynı şekilde silindirik (cyl astigmat) değerlerinin yazıldığı ve astigmat değerin hangi aks da olduğunu ‘0’ dan ‘180’ e kadar bir rakamla belirtildiğini görürsünüz. Ayrıca iki göz bebeği arasındaki mesafenin (PD pupillar distance) milimetre cinsinden yazıldığını  fark edersiniz. Aşağıdaki örnekteki gibi.

  SAĞ GÖZ SOL GÖZ PD
sph cyl axe sph cyl axe
Uzak Gözlüğü - 3.00 - 1.00 180 - 3.00 -0.50 170 65 mm
 
Yakın Gözlüğü - 1.00 - 1.00   180 - 1.00 -0.50 170 61 mm

Gözlük seçimi, ayakkabı, giysi, aksesuar seçiminden daha farklı bir seçimdir. Çünkü sadece estetik olması ve yakışması  yanında rahatlığı, konforu, hafifliği, reçetenize, kişiliğinize, yaşınıza, cilt ve saç renklerinize, statünüze uygunluğu gibi başka beklentileri de karşılamalıdır. Kaldı ki gözlüğün, yüzümüzdeki yegane aksesuar olma, gün boyu taşınma ve göz gibi olağanüstü bir organı koruma, onun görme kusurunu giderme gibi bir işlevi ve ayrıcalığı vardır. Böyle bir aksesuarın çok iyi özelliklere sahip olması gerekir ki yüzünüze yakışmalı ve sizi günlük aktivitelerinizi yaparken kısıtlamamalı.

İnsanlar genellikle  giysi gibi şahsi eşyalarını gözlüğe kıyasla daha sık aralıklarla aldıklarından bu konuda daha deneyimlidirler. Oysa gözlük seçiminde başka birinin yardımına ihtiyaç duyarlar. Size bu seçiminizde yardımcı olacak en yetkin kişi mesleğini iyi bilen ve severek yapan bir gözlükçüdür. Ayrıca estetik zevkine güvendiğiniz bir yakınınız veya bir arkadaşınız da size seçiminizde yardımcı olabilir. İyi bir gözlükçü karşısındaki yüze ve elindeki reçeteye bakar bakmaz nasıl bir gözlük tavsiye etmesi gerektiğini kestirebilir. Çünkü karşısındaki insanın yüzünün şekli ve büyüklüğü, burnu, şakakları, kaşları, gözleri, kulakları, cilt rengi, saç rengi, alnı görmesini bilen gözlükçüye birçok ipucu verir. Fakat neticede belirleyici olan sizin zevkiniz ve sizin tercihinizdir. Gözlükçünün sizin için yapacağı sadece bir tavsiyedir. Son kararı verecek olan sizsiniz.

Önceki gözlüğünüzde sizi rahatsız eden  bir kusur veya bir olumsuzluk varsa bunu gözlükçünüze  söylemeyi ihmal etmeyin ki aynı olumsuzluk devam etmesin. Örneğin, gözlüğün yüzde düzgün durmaması, yanaklara, temas etmesi, kulak arkasını acıtması, burundan kayması, ağırlıktan dolayı burun üzerinde kızarıklığa neden olması, camın merkezinin gözden uzakta kalması gibi aynı zamanda gözlüğün estetik görünmesini engelleyen durumlar yeni gözlükte tekrarlanmamalıdır.

Gözlük çerçevesi seçerken kendi alışkanlıklarınızı ve kendi özelliklerinizi de hesaba katmalısınız. Örneğin ,gözlüğünüzü itinalı kullanmıyorsanız, sık sık takıp çıkarıyor, kılıfında muhafaza etmiyor, çantaya ve cebe bu şekilde koyuyorsanız size sağlam bir gözlük gerekiyor demektir. Keza sporcu iseniz ve spor yaparken gözlük kullanıyorsanız gözlüğünüzün hem sağlam hem de ter asidine dayanıklı olması gerekir. Hassas bir cildiniz varsa, burunda ve kulak arkasında kızarıklıklar oluyorsa hafif gözlük seçmeniz gerekir. Bütün bu özellikleri bünyesinde toplayan bir gözlük var mı? Son yıllarda geliştirilen ince, hafif, organik gözlük camları ile ve Titanyum dan yapılan gözlük çerçeveleri ile bu beklentilerin çoğunu karşılamak artık mümkün olabilmektedir. Zira bu sihirli metal, Alüminyum kadar hafiftir. Ter asitlerinden etkilenip, korozyona uğramaz. Bazı alaşımları olağanüstü esnek ve sağlam, bazı alaşımları ve pür titanyum esnek değilse de, son derece sağlamdır.

Gözlük almaya giderken bir ön fikriniz olursa daha kolay karar verebilirsiniz. Örneğin, plastik bir gözlük çerçevesi mi,yoksa metal gözlük çerçevesi mi almayı düşünüyorsunuz? Renk konusunda bir tercihiniz var mı? Ya da gözlük çerçevesinde hangi özelliğinin olmasını mutlaka istiyorsunuz? Hafifliğin, sağlamlığın, büyüklüğün, süslü, dekorlu olmasının hangisi öncelikli? Gözlük camında olmasını  veya olmamasını istediğiniz bir özellik var mı? İnce ve hafif olması tercih nedeniniz mi? Eğer bu konularda bir ön fikriniz varsa kararınızı daha kolay verirsiniz. Gözlük alırken aklınıza gelen bütün teknik soruları gözlükçünüze sorun. Böylelikle hem gözlükçünüzün bu konudaki yetkinliğini ve içtenliğini öğrenir hem de seçiminizde size yardımcı olacak bilgiler edinmiş olursunuz? Örneğin, özellikle belli bir gözlük camını veya belli bir gözlük çerçevesini öneriyorsa nedenini, ve gerekçesini sorabilirsiniz? Verilen cevap sizi tatmin etmeli ve önerilen gözlüğün söylenilen özelliği size bir yarar sağlamalıdır. İdeal gözlüğe ulaşmanız için doğru seçimler gerekir. Çünkü doğru seçimler sizi doğru sonuçlara götürür. Doğru bir gözlük reçetesi edinmekle başlayan çabanızda ikinci en önemli aşama DOĞRU GÖZLÜKÇÜ seçimidir. Doğru gözlükçü sizin ideal gözlüğe  ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Optik Tunalı   doğru bir seçimdir. Çünkü Optik Tunalı 1974 yılından beri Avrupa kalitesinde  hizmet vermektedir.

RIFAT KAYIN

YasalUyarı:Bu web sitesindeki RIFAT KAYIN’a  ait yazıların tüm hakları  Optik Tunalı ya aittir. Özel izin alınmaksızın kısmen veya tamamen kullanılamaz. Ancak aktif link verilebilir.