a
 
aa


a
 
aa

 


optik

Gözlükten Kurtulmak mı? Niye Ki?

Son yıllarda yaygınlaşan laser eximer operasyonlarını yapanların ortak bir sloganı var. GÖZLÜKLERİNİZDEN KURTULUN !

Sanki 'sivilcelerinizden kurtulun' ya da 'haşerelerinizden kurtulun' der gibi. Sanki gözlük insana zararlı birşeymiş gibi.

Yaklaşık 35 yıl gözlükçülük yapmış, bu süre içinde onbinlerce kişinin görme sorununu GÖZLÜK gibi, insana özgü  araçla çözmüş bir insan olarak bu sözler benim çok ağırıma gidiyor.

Sayın göz hekimleri:

Yaptığınız işi insana yararlı bir iş olarak göstermek istiyorsanız lütfen yaratıcılığınızı kullanın, başka bir slogan bulun.

İnsanlığın dostu bu aracı bir çırpıda karalamayın, çünkü bu gün değilse bile yarın mutlaka sizin de ona ihtiyacınız olacak.

Ya okuma gözlüğü olarak, ya güneş gözlüğü olarak ya koruyucu gözlük olarak mutlaka birini kullanacaksınız ya da hali hazırda kullanmaktasınız.

Hem kullandğınız, hem yararını da çok iyi bildiğiniz bir eşya, bir aksesuar, bir protez, bir görme aracına karşı biraz dürüst, biraz da saygılı olun lütfen.

Laser eximer cihazları ucuz değil (500.000 USD civarında). Bunlar gerçekten yüksek teknoloji ürünleri.

Bu cihazların borcunu bir an önce ödeyebilmek için çabanızı ve telaşınızı da anlayışla karşılıyoruz. Ancak yine de 'gözlüklerinizden kurtulun' demenizi hoş karşılamıyoruz. Bu sözler hipokrat yemini etmiş bir meslek erbabına hiç yakışmıyor. Biraz fazla tüccarlık kokuyor. Sebze halinde, balık pazarında söylense aldırmam ama bu nadide meslekte çok yadırganıyor.

Laser operasyonlarının gelişmiş batı ülkelerinde niye Türkiyedeki  kadar ilgi görmediğini de hastalarınıza anlatırsanız iyi olur.

Operasyon sonrası hangi riskler olduğunu, keza hangi gözlerin bu operasyona uygun olmadığını .

Kısaca, bu operasyona niyetlenen kişilerin iyice bilgilendirildikten sonra kararlarını objektif bir yaklaşımın ardından vermeleri halinde Türkiye' de de oranın Avrupa' daki gibi olacağını siz de biliyorsunuz.

Türkiye' de neden bu kadar çok laser eximer operasyonu yapıldığının cevabı sizce aşağıdakilerden hangisi olabilir?

1 - Türkiye' de çok iyi cihazlar var, Avrupa ve Amerikada yok.

2 - Türkiye' deki miyoplar daha cesur.

3 - Bu operasyonlar Türkiyede ucuz.

4 - Türkiye' deki göz hekimleri bu işi iyi biliyorlar.

5 - Türkiye' de bu operasyonların reklamı çok yapılıyor.

6 - Görme kusurluların çoğu operasyon kararını verirken yeteri kadar bilgili veya bilinçli değil.

Gelişme öyle bir boyuta geldi ki olayın sağlık boyutu unutturulup ekonomik boyutu ön plana çıkarılmaya başlandı. Nerdeyse gözlük veya kontakt lenslerle fiyat kıyaslaması yapılır hale geldi. Operasyonun riskleri yok sayılıp, sadece ekonomikliği üzerinde kafa yoran görme kusurlular çoğalmaya başladı.

Ama gerçek, hiçte bu kadar basit değil.

RIFAT KAYIN

YasalUyarı:Bu web sitesindeki RIFAT KAYIN’a  ait yazıların tüm hakları  Optik Tunalı ya aittir. Özel izin alınmaksızın kısmen veya tamamen kullanılamaz. Ancak aktif link verilebilir.