a
 
aa


a
 
aa

 


GÖZÜNÜZ AYDIN,GÖZLÜKTE  MODA  DEĞİŞİYOR

Uzunca bir süredir moda olan dikdörtgen (rectangular) gözlükler  yavaş yavaş yerini 

akademik, oval veya yuvarlak gözlüklere bırakıyor. 1960 lı  70 li yıllarda özellikle

JOHN LENON ın ısrarla taktığı bu klasik modeller  yeniden  moda olmaya başladı bile.

O dönemlerin neredeyse simgesi sayılan  bu gözlük  modelleri  bir daha silinmemecesine

 o kuşağın zihnine  kazındı . Öyle ki o dönemleri yaşamış herkes bu gözlükleri görünce bir

çağrışımlar sağanağına tutulur. Hemen o günün yaşam biçimi,müziği, giyimi, başkaldırısı,

olayları gözünde canlanır.Geçmişte çok özgün bir yeri olan 68 kuşağı ve onların  yarattığı yeni  yaşam felsefesi   o

dönemin unutulmayan olaylarıdır.

Dikdörtgen gözlükler artık sıkıcı olmaya başlayınca moda bir can kurtaran simidi gibi kalınsaplara sarılarak  bu modanın biraz daha devam etmesini  sağladı.
Ancak numaralı gözlüklerde kalın sap kullanımı ta başından beri yanlış bir tercihti.

Kalın ve ağır saplar kullanıcısına  en küçük bir avantaj sunmadığı gibi gözlüğün konforunu azaltır,ağırlaştırır,yan görüşü kısıtlar.Gözlüğün rahatlığını  azaltan unsurların başında ağırlık ve görüş alanını  kısıtlaması gelir.Ağırlık ne kadar fazlaysa rahatlık ve konfor aynı oranda azalır.

Kaldı ki kalın saplar olur olmaz her modele de uygulanmaz.Ön gövde ile bir uyum içinde olması esastır.Optik piyasasında maalesef  sırf moda olduğu için her materyale ,her modele kalın sap uygulaması vardır.Bunların çoğu estetik olmadığı gibi gözlüğü çirkinleştirir.

Bazıları sap kalınlığını o kadar abartmışlardır ki yan görüş tamamen kaybolmuştur.Her bir sap, iki gözlük ağırlığında ve toplam 4- 5 gözlük ağırlığında bir gözlüğe dönüşmüştür.Böyle bir gözlüğü gün boyu kullanmak işkence gibidir.

Güneş gözlüklerinde ağırlık numaralı gözlüklerde olduğu kadar sorun yaratmaz. Birkaç saatlik kullanım çok fazla rahatsızlık vermezle.Dolayısıyla güneş gözlükleri, dizaynırlara  hem model tasarlamada hem malzeme ve renk seçiminde daha geniş bir özgürlük sunarlar .Oysa numaralı gözlükler günde ortalama 12-16 saat kullanılırlar.Olabildiğince hafif, rahat, sağlam olması istenir.

Lindberg  gibi bazı firmalar genel olarak sağladıkları bu avantajı ince titanyum ve hafif ince plastik saplarla kombine ederek hem modaya uygun hale getirmişler hem de konfordan fazla taviz vermemişlerdir.Ancak asıl işi gözlük üretimi olmayan Moda markalar buna aynı özeni göstermemişler, bu modayı  kendi sinye  ve logolarını gözlük saplarına monte ederek  kullanıcıyı mobil reklam araçlarına dönüştürmüşlerdir. Aslında tüketicinin  moda uğruna kendi konforundan vazgeçmemesi  gerekir ancak bütün gözlükçü vitrinlerinde aynı tür gözlükleri gören  tüketicide bunun yaygın ve sorun yaratmayan bir moda olduğu kanısı uyanır.Gözlükçülerin  gözlük modasını izlerken bu tür  kurnazlıklara prim vermeden, müşterilerinin rahat edemeyeceği gözlüklerden uzak durması beklenir  zira gözlüğünden rahatsız olan müşteri haklı olarak ikide bir işyerine gelerek bu rahatsızlığının giderilmesini talep eder.

Her neyse ağır ,kalın saplı ,dikdörtgen gözlüklerin modasının geçiyor olması hem sektör hem kullanıcılar için iyi bir haberdir.Bu haberin kaynağı da Avrupa’daki televizyon kanallarıdır.Son aylarda yapılan tv programlarında konuşmacılar,haber spikerleri,bilim adamları,sanatçılar akademik,klasik ,yuvarlak,oval gözlük kullanarak yeni bir modaya öncülük ediyorlar.

Eski moda kalın saplı gözlüklerden insanlar öyle sıkıldı  ki ,gelişen bu yeni moda onlarısevindirmeye  yetti.

Bu yeni gözlüklerle izlediğimiz yüzler bize  daha sempatik göründü. Gözlük o kaba görünümünden kurtulup insan yüzü ile daha mütenasip(uyumlu) hale geldi.

Nasıl ki bir dönem apartman topuklu kadın ayakkabıları moda olup,kısa sürede modasıgeçtiyse kalın gözlük saplarının da modası kısa sürede geçecek gibi görünüyor. İnsanaavantajlar sunan moda daha uzun ömürlü,insana ıstırap veren moda daha kısa ömürlü oluyor galiba. Bu da böyle bir modaydı.

Kış aylarında kalın giysileri,kapalı,yüksek konçlu,kalın tabanlı ayakkabıları tercih ederiz. Çünkü bu tür giysiler bizi soğuktan, kardan, buzdan korur. Biz de sağladıkları bu avantajlardan dolayı gönüllü olarak bunlara katlanırız. Fakat kalın saplı gözlükler bizi daha sıcak tutmaz, bizi herhangi bir olumsuzluktan korumazlar. Bu nedenle onların katlanmak zorunda olduğumuz hiçbir artısı yoktur.

Bazen  ince, hafif gövde ile uyumsuz kalın saplar gözlüğün veya camlarının kırılmasına bile neden olur. Kısaca gözlük gövdesiyle, saplarının ağırlığıyla, kalınlığıyla, rengiyle görünümüyle uyum içinde olması gerekir. Her ikisi birbirini bütünlemelidir. Bu bütünlük olmadığında gözlük gövdesine başka bir gözlüğün sapları monte edilmiş gibi durur.
Tabi ki gözlük üretiminde bir sürü, materyal, model, renk seçeneği vardır. Zaman zaman bunları hepsi de kullanılabilir. Asıl olan  bu işi gözlüğün konforundan fazla taviz vermeden yapmaktır.

Gelecekte video çeken,mp3 çalan veya aşağıdaki gibi led  ışıklı  bir gözlüğümüz olursa o zaman  kalın saplı,ağır bir gözlüğü gönüllü olarak kullanabiliriz.Çünkü o bize fazladan bir avantaj sunuyor olacaktır.

Örneğin:Yakın  okuma  problemi  yaşayan  presbiopların  bir sorunu  da ışık algılama yetersizliğidir.
Yanlarında  bir okuma gözlükleri olsa bile az  ışıklı ortamlarda  yine de yakını görmekte güçlük çekerler.
Özellikle işleri gereği  kuytu yerlerde , yer altı inşaatlarında çalışan bütün teknik personel,elektrik,telefon teknisyenleri,doğal gaz,su şebekelerinde çalışan işçi ve teknik elemanlar için saplarının ucu led aydınlatma

lı yakın veya orta mesafe gözlükleri  yapılabilir.

Bu aydınlatmanın sadece ihtiyaç anında kullanılabilmesi için açma kapama düğmeli olabilir.
Böyle bir avantaj sağlayan Yakın Gözlüğü’nün  3-5 gram fazladan ağırlığına ve 2-3 mm  kalınlığına minnetle katlanılır.

RIFAT KAYIN    20-10-2009

 

 

YasalUyarı:Bu web sitesindeki RIFAT KAYIN’a  ait yazıların tüm hakları  Optik Tunalı ya aittir. Özel izin alınmaksızın kısmen veya tamamen kullanılamaz. Ancak aktif link verilebilir.