a
 
aa


a
 
aa

 


Televizyon Gözlüğü

BASINDAN
Bozuk gözler Full HD televizyonu fark edemiyor

TİMUR SIRT
17.01.2009 TARİHLİ SABAH GAZETESİNDEN

 

  • Bütçenizden sıkışarak yeni bir LCD televizyon almadan önce göz doktoruna uğramakta fayda var. Göz rahatsızlığınızı çözmeden Full HD, yani yüksek çözünürlüklü televizyon almaya kalkmayın. Çünkü farkı anlamak için göz rahatsızlığını gidermek gerekiyor.

 

  • İngiliz göz kliniği zinciri Vision Express'in bulgularına göre, eğer gözünüz bozuk, lensiniz ya da gözlüğünüzün numarası yanlışsa, 110 ekran televizyonunuzda Blu-ray filmlerinizi istediğiniz kadar izleyin yüksek tanımlı görüntüdeki detayları zaten algılayamıyorsunuz. Kliniğin yöneticilerinden Philip Hyde'a göre, az da olsa uzağı seçemeyen bir insan, ekrana 2 metre mesafede oturduğu zaman, izlediği yüksek tanımlı görüntünün daha yüksek kalitesini fark edemiyor.


ÇÖZÜM :


HIGH DEFINITION TELEVİZYON


HDTV lerde görüntü kalitesi, eski teknoloji analog yayınları  izlediğimiz CRT (cathode ray tube)   televizyonların yaklaşık  5 katıdır.Fakat bu net görüntünün  tadına varabilmek için gözümüzün görme yeteneğinin de kusursuz olması gerekir.Yani bu yeni teknolojiden yararlanmanın yolu çok iyi gören bir çift gözden geçmektedir.

High definition görüntü veren televizyonlarda en ince detayları bile görmek mümkündür.

Eğer bir HD televizyonunuz varsa ve günde ortalama 3-4 saat TV izliyorsanız size mutlaka bir TELEVİZYON GÖZLÜĞÜ öneririz.

TELEVİZYON GÖZLÜĞÜ: TV izleme alışkanlıklarınıza göre tasarlanmış gözlüktür.
HD READY veya FULL HD televizyonunuzdan azami yararlanmanızı ve High Definition yayınları kayıpsız izlemenizi sağlar.

 Nasıl ki otomobilimizi sürerken,sinema izlerken uzak görüşümüzün daha net olması için UZAK GÖZLÜĞÜ, gazete veya kitap okurken yakın görüşümüzün daha iyi olması için YAKIN GÖZLÜĞÜ kullanıyorsak televizyon izlerken de bir TELEVİZYON GÖZLÜĞÜ ne ihtiyacımız vardır.
Televizyon izleme mesafesi 1 metre ile 5 metre arasında değişir ve genellikle de 2-3 metre civarındadır.
Bu mesafe ne tam olarak uzak gözlüğünün, ne de yakın gözlüğünün net görüş alanıdır. Zira uzak gözlük diyoptrileri 5 metreden sonrasına ve sonsuz mesafeye göre, yakın gözlük diyoptrileri yaklaşık 40 cm mesafeye göre tespit edilir.
Oysa TV izleme mesafesi her iki mesafenin ortasında yer alır.

Miyopi, hipermetropi, astigmat gibi herhangi bir refraksiyon (görme) kusuru olanlar kullandıkları Uzak Gözlüklerinden televizyon izlerken tam randıman alamayabilirler.4O yaşın altında olanlar uzak gözlükleri ile TV izlerken aradaki diyoptri farkını uyum (akomadasyon)  yaparak kapatmaya çalışırlar. Uzun süre uyum halinde kalan göz yorulur, sulanmaya başlar. Seyir keyfi azalır.
40 Yaşın üzerinde olanlarda uyum yeteneği zayıflar.TV izleme mesafesine uyum yapamayan göz bu mesafeden tv ekranındaki ayrıntıları görmekte yetersiz kalır.Gözlerimizin teknolojik bir kopyası olan fotoğraf makinalarında da benzer bir durum vardır.Fotoğraf makinalarının objektifleri üzerinde makro (yakın çekimler için) 1 metre - 3 metre - 5metre - 10 metre ve sonsuz işaretleri vardır. Objektif de bu ayarların ya manuel olarak ya da otomatik olarak yapılması gerekir. Aksi takdirde resim net olmayabilir.
Fotograf makinalarında objektifi döndürerek yaptığımız veya otomatik olarak gerçekleşen bu ayarların gözümüzdeki karşılığı akomadasyon, yani uyumdur.

Gözümüz yaşlandıkça uyum yeteneği azalır. İşte o zaman gözlüklerden yardım alırız.
Objektifteki makro yerine yakın gözlüğü, 3 metre yerine televizyon gözlüğü ve 5 metreden sonsuza kadar uzak gözlüğü kullanmamız gerekir.
Örneğin: 50 yaş üzerinde ve uzak gözlüğü ( 5 metre ve ötesi için) -5.00 diyoptri miyopisi olan bir kişinin

                      4 metre uzaklığı iyi görmesi için     -4.50 diyoptriye
                        3 metre     ‘’       ‘’      ‘’        ‘’          -4.00 diyoptriye
                        2 metre     ‘’       ‘’      ‘’        ‘’          -3.50 diyoptriye
                        1 metre     ‘’       ‘’      ‘’        ‘’          -3.00 diyoptriye
Bilgisayar Mesafesi  50 cm    ‘’       ‘’      ‘’        ‘’          -2.75 diyoptriye ihtiyacı vardır.


Yani yakınlaşan her bir metre için uzak gözlük diyoptrisinden 0.50 diyoptri kadar daha düşük bir diyoptriye ihtiyacı vardır. 40 yaşın altında ve Emetrop yani herhangi bir görme kusuru olmayan gözler bütün bu uzaklık ayarlarını (otomatik objektifler gibi ) akomadasyonla sağlar.Dolayısıyla 40 yaşın altında ve herhangi bir refraksiyon kusuru olmayanların televizyon izlerken (teorik olarak) gözlüğe ihtiyaçları yoktur.
Fakat ortam aydınlatmasında kullanılan ışık kaynağına bağımlı olarak eğer varsa ultraviyolenin ve fluluk yaratan mavi ışığın etkisini azaltmak gerekir. Bunun için UV filitreli ve çok hafif (% 10) roze veya kahve renkli filtreli gözlükler kullanılır.


HD Televizyonlardaki kontrast oranları yükseldikçe görüntü netleşir.

Ortamdaki ışık gücünü azaltarak (loş ışık) veya bu imkansız ise gözlük camına UV ve renk, filitresi ilave ederek kontrastı arttırmak mümkündür.
Halk arasında ‘Dinlendirici Gözlük’ olarak bilinen ve çok az da olsa bir kırma kusurunun giderilmesi için verilen gözlükler tv izlerken gözün yorulmasını geciktirirler.
Televizyon gözlüğü gereksinimi, evlerimizde eski teknoloji ve genellikle küçük CRT (tüplü) televizyonlar varken sorun yaratmıyordu. Çünkü ondan beklentimiz sınırlıydı. Ancak dijital teknolojinin yaşamımıza girmesiyle televizyonlar sadece ince, estetik hatlarıyla değil, görüntüleri ile de gözlerimize hitabetmeye başladılar. Evlerimizin ‘olmazsa olmazları’ listesinin en başında yer aldılar.

Artık eskiye göre izlenecek şeyler de çoğalmış, çeşitlenmişti.Bu gün uydu alıcılar kullanarak bu çeşitliliği 3000-4000 tv kanalına çıkarmak mümkündür.Herkes keyfine, hobisine, beğenisine göre tv kanalları bulabilir.High Definition TV kanallarının sağladığı görüntü kalitesi o kadar inanılmaz hale gelmiştir ki, bu kanallarda Doğa Belgeselleri izlemek sanki açık bir pencereden dışarıya bakar gibi, insana ‘oradaymış’ hissini verebilir.

Bu olağanüstü görüntülerin birebir algılanması için görüşümüzün de kusursuz olması gerekir.
Gözümüzde çok düşük bir görme kusuru varsa, örneğin (–o.50 ),(+0.50) gibi bir miyopi, hipermetropi  ve astigmat olsa bile bu değerlerin gözlük reçetesine dönüştürülmesinde fayda vardır.Hali hazırda gözlük veya kontak lens kullananlar diyoptrilerinin en son durumunu tam ve doğru olarak tespit ettirmelidirler.
Oturduğumuz koltuğun televizyona uzaklığı ve konumu, televizyonun ekran boyutu, ortamın ışıklandırılması, ışık kaynağının konumu, gözümüzün ışık hassasiyeti, oturma pozisyonumuz (dik veya kaykılarak) dikkate alınarak hazırlanan bir gözlük seyir keyfini küçümsenmeyecek kadar arttırır.

İDEAL TV İZLEME MESAFESİ NEDİR?

Oturduğumuz yerin tv ekranına uzaklığı, ekran büyüklüğünün 3 katı kadar ise idealdir. Aşağıdaki tablo ekran büyüklüğüne göre izleme mesafesini gösteriyor. Bu mesafelerin % 20 altı veya üstü de sonucu çok etkilemez.

Örneğin:

72 cm (diagonal) ekran büyüklündeki televizyonlar yaklaşık 3x72=216cm (2 metrecivarından)
105 cm ekran büyüklüğündeki televizyonlar yaklaşık 3x105=315cm (3 metre civarından)
127 cm ekran büyüklüğündeki televizyonlar yaklaşık 3x127=381cm (4 metrecivarından)
155 cm ekran büyüklüğündeki televizyonlar yaklaşık 3x155=465cm (5 metre civarından)
izlenmelidir.

Dolayısıyla 155 cm ekran büyüklüğündeki bir televizyon 5 metre civarında bir mesafeden izleniyorsa teorik olarak ayrıca bir televizyon gözlüğü gerekmez. Uzak gözlüğü yeterlidir.Diğer ekran büyüklüğündeki televizyonlar da ideal uzaklıklardan izlendiğinde var olan uzak gözlüğü veya kontak lens bu ihtiyacı karşılar.
Oturduğumuz yerden dümdüz karşıya baktığımızda göz hizamızın televizyon ekranının tam ortasına gelmesi idealdir. Yukarda veya aşağıda kalması halinde boyun ağrılarına neden olur.Keza çok fazla yana kayması halinde görüntü biçimi bozulur ve netliği azalır.

Televizyon Gözlüğü ihtiyacı, biraz da evlerimizin salon veya odalarında bu ideal mesafeleri sağlayamadığımız için doğmaktadır.Özellikle televizyon izlerken kullanılması önerilen gözlük sadece uzak için ve tek odaklı olabildiği gibi istenirse varifokal de olabilir.
Ancak geniş bir uzak görüş alanı olması için özellikle tek odaklı olması tavsiye edilir.                        

04-03-2009 RIFAT KAYIN

YasalUyarı:Bu web sitesindeki RIFAT KAYIN’a  ait yazıların tüm hakları  Optik Tunalı ya aittir. Özel izin alınmaksızın kısmen veya tamamen kullanılamaz. Ancak aktif link verilebilir.