a
 


a
 

 

 

BİLGİSAYAR GÖZLÜĞÜ    

Bilgisayar kullananlar neden özel bir gözlüğe ihtiyaç duyarlar?
Günümüzde bilgisayar , tablet PC ve Cep Telefonlarının bu kadar yaygınlaşması, sadece keyfi olarak değil,  iş, uğraş, meslek gereği saatlerce ışık yayan bir ekrana bakıyor olmamız gözlerimizde bazı sorunlar yaratıyor.

devamı...

İYİ GÖREN FARKI BİLİR

Son günlerde lazerle miyop ameliyatı yapan bazı hastaneler ‘Gözlüksüz Yaşam’ vaat eden, bazı zincir gözlük mağazaları da ancak semt pazarlarında karşılaşacağımız ucuzlukta  gözlük reklamları yapıyorlar.

Özünde bir yanıltmaca yoksa ve yürürlükteki yasalara da aykırı değilse  her ikisi de olabilir.

devamı...

 

GÖZLÜKTE SON MODA

60 lı yılların yuvarlak gözlüklerine özellikle Avrupa’da büyük ilgi var.

Belli ki gereğinden fazla gündemde kalan sert köşeli ( rectangular ) dikdörtgen gözlükler artık eskisi kadar ilgi yaratmıyor.

Bu gözlüklerde denenen kalın saplar da gözlüğü aşırı derecede ağırlaştırarak gün boyunca kullanılmasını zorlaştırıyordu...

devamı...

Bizden Alıp, Almamanız Önemli Değil
Yazın Cevaplayalım.

Gözlük almadan önce bilgi almak için,

Gözlük aldıktan sonra yaşadığınız sorunlar için,

Bize Yazın Cevaplayalım...

devamı...Gözlüğün Bilinmeyen Faydaları

Gözlüğün, görme kusurlarını düzeltmek ve gözü zararlı kozmik ışınlardan korumak gibi iki temel fonksiyonu yanında bir yaşamsal fonksiyonu daha vardır ki bu niteliği çok fazla bilinmez.

devamı...Televizyon Gözlüğü

HDTV lerde görüntü kalitesi, eski teknoloji analog yayınları  izlediğimiz CRT (cathode ray tube)   televizyonların yaklaşık  5 katıdır.Fakat bu net görüntünün  tadına varabilmek için gözümüzün görme yeteneğinin de kusursuz olması gerekir.Yani bu yeni teknolojiden yararlanmanın yolu çok iyi gören bir çift gözden geçmektedir.

devamı...50 Yaş Üstü Bilgisayar Gözlüğü

Bilinen okuma gözlükleri genellikle ideal okuma mesafesi olan 35-40 cm için verilir.Bu mesafenin dışında kalan alanlarda netlik azalır.
Oysa modern yaşamda büyük gazete sayfaları, bilgisayar monitörleri,geniş açılımlı plan ve paftalar,masa üzerindeki diğer eşyalar bu yakın gözlükleri ile net olarak görülmezler. .


devamı...Gözünüz Aydın, Gözlükte Moda Değişiyor

Uzunca bir süredir moda olan dikdörtgen (rectangular) gözlükler  yavaş yavaş yerini akademik, oval veya yuvarlak gözlüklere bırakıyor. 1960 lı  70 li yıllarda özellikleJOHN LENON ın ısrarla taktığı bu klasik modeller  yeniden  moda olmaya başladı bile.


devamı...

can2

Gözlük Almadan Önce Biraz Bilgi

Eğer aceleye getirmeden, iyi bir göz ve görme muayenesi yaptırmış ve  doktorunuzdan eksiksiz bir gözlük reçetesi almışsanız  yani reçete üzerinde gözlüğün uzak, yakın veya her ikisinin de olduğunu belirten, sağ ve  sol gözün siferik (sph) konkav (- eksi işretiyle) veya konveks (+ işaretiyle) değerlerinin ve varsa yine aynı şekilde silindirik (cyl astigmat) değerlerinin yazıldığı ve astigmat değerin hangi aks da olduğunu ‘0’ dan ‘180’ e kadar bir rakamla belirtildiğini görürsünüz. Ayrıca...


devamı...

Güneş Gözlüklerinin Önemi

Güneş gözlüğü kullanımı bütün dünyada her geçen yıl daha da yaygınlaşmaktadır. Sadece güneşten korunmak için değil bir çok nedenle örneğin doğa sporlarının hemen hemen her dalında gözü dış etkenlerden korumak için, hatta kapalı alanlarda bile kullanılmaktadır.

Güneş gözlüklerinin asıl amacı, bizim için olağanüstü işlevi olan GÖZ gibi doğa harikası bir organı fiziksel dış etkilerden korumaktır. Güneşin ultraviyolesinden ve göz kamaştıran fazla ışıktan koruması asıl amaç ise de ayrıca rüzgarın da zararlı etkilerinden gözlerimizi korur.

devamı....

can2
can

Gözlükten Kurtulmak mı? Niye Ki?

Son yıllarda yaygınlaşan laser eximer operasyonlarını yapanların ortak bir sloganı var: GÖZLÜKLERİNİZDEN KURTULUN! Sanki 'sivilcelerinizden kurtulun' ya da 'haşerelerinizden kurtulun' der gibi. Sanki gözlük insana zararlı birşeymiş gibi.

Yaklaşık 35 yıl gözlükçülük yapmış, bu süre içinde onbinlerce kişinin görme sorununu GÖZLÜK gibi, insana özgü  araçla çözmüş bir insan olarak bu sözler benim çok ağırıma gidiyor.

devamı....


 

 

Doğru Gözlük Kullanımı ve Bakımı

Gözlük kullanmaya başlayan kişilerde, belli bir süre sonra bazı alışkanlıklar oluşur. Gözlüğü takıp, çıkarırken, silerken, bir zemin üzerine koyarken, kordon veya zincirle boyunda asılı tutarken, baş üzerine kaldırırken, kılıfına yada kılıfsız cebe çantaya yerleştirirken ortaya çıkan bazı hareketlerin, hep benzer biçimde düşünmeden yapılagelir.


devamı....

 

Sıkça Sorulan Sorular

1- Gözlerimde bir  GÖRME KUSURU  olup olmadığını nasıl anlarım?

2- GÖRME KUSURU oduğundan şüphe edilirse neler yapılmalıdır?

3-''Sürekli Gözlük Kullanmak Gözü Tembelleştirir'' diye bir  kanaat var. Doğru mu ?

4- Görme Kusuru Olanlar Gözlük veya Kontakt Lens Kullanmasa ne olur ?

5- Göz Korneasına tatbik edilen LAZER AMELİYATI görme kusurunu tamamen ortadan kaldırır mı? Lazer Ameliyatının Riskleri var mıdır?

6- NUMARALI GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ  kullanmam gerekir mi?

7- GÖZLÜK FİYATLARI  neye göre değişir?

8- Gözlük Beğenmek Neden Daha Zordur?

9-Televizyon ve Bilgisayar Gözü Bozar mı?

10-Hangi spor branşlarında koruyucu gözlük kullanılmalıdır?

 

devamı...

 

[1] [2]